jej wysokość kobieta

Nie odbierzcie mnie źle. Tak samo daleko mi do skrajnej feministki, jak do seksistki, opowiadającej się za ograniczeniem roli kobiety do roli urządzenia wielofunkcyjnego, z programem sprzątająco-piorąco-gotującym. Zwłaszcza, że u mnie samej program dość regularnie nawala. Ale trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie, zwłaszcza w taki dzień jak dziś.

Istnieją dziedziny, w których kobiety są lepsze. Tak samo, jak są obszary życia, w których mężczyźni radzą sobie sprawniej.

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus i inne brednie

 

Nie wynika to z ułomności, ale z wrodzonych skłonności i potencjału każdej z płci. Dość łatwo dostrzec, że bezsprzecznie istnieją podziały na zawody “przeznaczone dla facetów” (kierowca, hydraulik, strażak) i na te “babskie” (kosmetyczka, wizażystka, opiekunka dziecięca). Logicznie rzecz biorąc, kierując się mentalną drogą na skróty, można stwierdzić, że podziały powstały naturalnie − ze względu na to, że jesteśmy różni i mamy odmienne, wrodzone predyspozycje. Jednak nauka temu przeczy − kilka lat temu pojawiło się pojęcie płci mózgu (http://wyborcza.pl/1,75400,15121444,Neuroseksizm_uczonych__czyli_draka_o_plec_mozgu.html), które z czasem okazało się neuroseksistowską bujdą. Różnice wynikają przede wszystkim z tego, jak jesteśmy wychowywani. Od małego otrzymujemy przekaz kulturowy i społeczny, z całym bagażem powinności i niewypadaprzecież dedykowanych naszej płci. Dzięki temu, zwracamy się w stronę określonych obszarów i rozwijamy się w nich, stając się lepsi niż druga płeć.

My, kobiety, też mamy obszary, w których jesteśmy trenowane od dziecka przez naszych najbliższych. Obszary, w których stałyśmy się lepsze od facetów.

W czym kobiety są lepsze od mężczyzn?
  1. Empatia, relacje, emocje

Kobiety mają przyzwolenie na uczucia. Na płacz, mówienie o emocjach, wyrażanie ich na różne, wyzwalające sposoby. Dzięki temu, łatwiej nam współodczuwać, rozumieć innych i wczuwać się w ich sytuację. Dzięki wyostrzonej zdolności odczytywania sygnałów niewerbalnych łatwiej nawiązywać nam relacje z innymi. Jasne, są tego minusy − możesz usłyszeć „Ryczysz jak baba” albo ktoś Cię nazwie pieszczotliwie „emocjonalną histeryczką”. Ale to Ty, a nie ten tłumiący wszystko w sobie twardziel, prędzej zdobędziesz przyjaciół czy rozwiążesz czyjś problem.

  1. Kobieca intuicja

Myśląc „intuicja”, przymiotnik „kobieca” sam ciśnie się na usta. Intuicja jest nierozerwalnie związana z życiem emocjonalnym i odczuwaniem, dlatego też pewnie słuchanie jej i odczytywanie jej sygnałów przychodzi nam o wiele łatwiej. Nie zawsze uświadamiamy sobie całą sumę bodźców, które na nas oddziałują, ale nasze ciało daje nam sygnał prędzej niż wytworzy go mózg.

  1. Komunikacja z innymi

Przeciętnie wypowiadamy 20 tysięcy słów dziennie, natomiast faceci prawie 3 razy mniej, bo jedynie 7 tysięcy. Jak widać wyrabiamy 300% męskiej normy! 🙂 Wszystko przez to, ze mamy lepiej rozwiniętą część mózgu, która odpowiada za przetwarzanie i rozumienie mowy. Faceci nadrabiają za to wyobraźnią przestrzenną.

  1. Podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji przez faceta ma charakter liniowy − często dąży do sprecyzowanego celu. Facet potrafi wejść do sklepu, wziąć koszulkę i wiedzieć, że to słuszna decyzja. Bez mierzenia czy rozpatrywania innych opcji. Kobieta natomiast bierze pod uwagę szersze spektrum opcji. Dzięki temu decyzje, które podejmuje są często bardziej czasochłonne, ale także rozsądniejsze i bardziej rozważne. To przydaje się w wielu aspektach- sprawia, że jesteśmy lepszymi inwestorami na giełdzie, a nawet − wg statystyk − kierowcami, bo powodujemy mniejszą ilość wypadków (ha!)

  1. Długość życia

Aż 85% spośród osób, które żyją 100 lat lub dłużej to kobiety! Jak pokazuje wiele badań, żyjemy dłużej niż mężczyźni. Prawdopodobnie dlatego, że zwracamy większą uwagę na work-life balance, lepiej się odżywiamy i więcej ćwiczymy. Cóż, mój mąż twierdzi, że to wyłącznie dlatego, że nie mamy żon 😉

 

A Ty co dopiszesz do mojej listy? W czym jeszcze kobiety są lepsze od mężczyzn? A w czym nigdy nie będą?

 

Post gościnny stworzony przez Nicole Radomską, z Samorozwijalni (www.samorozwijalnia.pl) w ramach akcji blogerek „Jej wysokość kobieta”.

Lista pozostałych blogów, biorących w akcji: