Beach plaża Australia gold coast ocean australian sand piasekGold Coast. Ta nazwa mówi sama za siebie. Słońce, złocisty, miękki piasek i ciepły, lazurowy ocean, po którym przesuwają się spienione fale. Na plaży przystojni ratownicy, a na falach opaleni surferzy. Przez chwilę czuję się, jakbym była statystką w serialu Na wysokiej fali, tylko brakuje kamer. To wszystko dzieje się naprawdę i jest częścią codziennego życia Australijczyków.

Gold Coast jest szóstym co do wielkości miastem Australii, położonym godzinę drogi na południe od Brisbane i najpopularniejszym celem turystów z całego świata. Subtropikalny klimat sprawia, że słońce tu świeci przez około 300 dni w roku, a średnia temperatura roczna wynosi 25°C w ciągu dnia i 17°C w nocy.Lifeguard Australia beach gold coastGold Coast zadziwia nie tylko przyrodą, ale także infrastrukturą. Cała linia brzegowa usiana jest wieżowcami, których znaczną część stanowią hotele i apartamenty. Znajdują się one zaledwie 200 metrów od plaży, po jej zachodniej stronie, co ma niestety swój poważny minus, bo już o 17 większość plaży jest zacieniona, utrudniając opalanie, a budynki zasłaniają zachody słońca.
Na  zdjęciu poniżej znajduje się Q1 – jeden z najsłynniejszych i najwyższych w świecie apartamentowców (275 m!)

Q1 skyscraper Gold Coast AustraliaSkyscraper gold coast Australia

Gold coast Australia

Gold Coast oferuje wiele atrakcji, m.in. skoki na bungee, naukę surfingu, zjeżdżalnie wodne w Water World, loty akrobacyjnym samolotem, wizytę w świecie filmu Warner Bross MovieWorld albo w Muzeum Figur Woskowych, kasyna, puby oraz pola golfowe.

Dowiedziałam się też, że to właśnie na Gold Coast był kręcony mój ulubiony serial z dzieciństwa – H20 wystarczy kropla. Jako 11-latka byłam nim tak zafascynowana, że kupiłam sobie duże, zielone płetwy i na basenie udawałam syrenkę. I do dziś jest to jedyny styl pływania, który opanowałam do perfekcji. Innym razem postanowiłam sobie uszyć syreni ogon, który jednak posłużył tylko jako kostium do zdjęć, bo ktoś mi musiał wyperswadować pomysł zabrania go na basen.Australian beach gold coast plaża Australia

Spójrzcie, jakie mają świetne znaki przejścia dla pieszych.Pedestrian sign Australia road sign

Surfers Paradise, czyli centrum rozrywki na Gold Coast. Ciągnie się tam długi pasaż sklepów, na początku którego można spotkać Meter Maids. Są to atrakcyjne dziewczyny ubrane w złote bikini, których zadaniem jest wrzucanie monet do parkomatów, gdy ważność czyjegoś biletu upłynęła, tak, żeby żaden właściciel zaparkowanego w okolicy samochodu nie został ukarany.Meter maids Surfers Paradise bikini girls Gold CoastSurfers paradise gold coast Australia beachJeśli tu kiedyś będziecie, to naprzeciwko tego miejsca znajduje się stoisko z najlepszymi lodami, jakie kiedykolwiek jadłam. Wybaczcie mi, Włochy, zawsze byłyście na pierwszym miejscu, ale te lody z kawałkami świeżego mango po prostu biją wszystkie inne na głowę.

Surfers paradise beach australia gold coastMango ice cream gold coast AustraliaA spacerując po plaży, uważajcie na meduzy – lubią się tam wygrzewać i same nieźle parzą!Jellyfish bluebottle beach Australia

Na koniec jeszcze wspomnę, że wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa 🙂

Australia Gold Coast